Minden kenyerem gyakorlatilag egy recept szerint készül
Csak attól függ mégis az állaga és íze, mennyit hagyom pihenni, milyen liszttel készítem, milyen belevaló kerül a tésztájába.
Kezdetben élesztőt használtam, de mióta van kovászom, csak és kizárólag azzal készítem.
Törekszem egészséges kenyeret sütni, tehát inkább tönkölybúzát, Királybúza lisztet, teljeskiörlésű liszteket javasolnék.
Lehet kör alakú kenyereket sütni vagy doboz formában sütni, esetleg cipócskákat formálni. Csak a képzelet szab határt.
Én egy kiló liszttel dolgozom mindig
Ehhez kell 2 evőkanál só, fél élesztő (2,5 dkg) és majdnem 1liter víz. A liszt minőségétől, fajtájától függ.
Egy nagy keverőtálba teszem a lisztet, ráhintem a sót, és a tenyerem között elmorzsolom a friss élesztőt. Ezután annyi langyos vizet teszek hozzá hogy jó kemény nokedlitészta állagot kapjak.
Fakanál segítségével keverem össze
Nem kell dagasztógép és dagasztani sem kell. Ha szeretnénk különlegessé tenni a kenyerünket, tehetünk bele különböző magvakat, aszalványokat, szárított paradicsomot, olajbogyót, dinsztelt hagymát, amit csak szeretnénk. Letakarom konyharuhával és lehetőleg meleg helyen pihentetem. Amikor látom hogy szépen növekedik a tészta, keverek rajta egyet. A gyökérkenyérnél lehet picit lágyabbra hagyni a tésztát. Ezt a kevergetést megismétlen 2-3-szor, attól függ mennyi időnk van a várakozásra.
Nekem van amikor egy éjszaka alatt pihen
Ilyenkor ne ijedjünk meg ha picit megszárad, megbőrösödik a tészta, keverés után semmi baja nem lesz. A gyökérkenyérnél meg csak javasolni tudom hogy pihentessük eleget, akkor lesz gyönyörű hólyagos a kenyerünk belseje.
Egy kizsírozott, lisztezett öntöttvas lábasba helyzem a kenyértésztát, miután picit átgyúrtam. Természetesen más edényben is lehet sütni, de javaslom ennek beszerzését, mert fantasztikus dolgokra képes az edény!
A kenyér tetejét kereszt alakban bevágom
Az előmelegített sütő középső részébe helyezem. ( 200-225 fok) A sütő aljába teszek egy magasfalú vízzel telt tepsit. Ennek a párolgó víznek a gőzében fogom csodás ropogósra sütni a kenyeret.
Néhányszor vízes kézzel megsimogatom a kenyér tetejét, vagy spriccelgetni is lehet, ki hogy szeretné. Nagyon szép fényes és ropogós kérget kapunk. Ha úgy érezzük nagyon pirosodik a teteje, nyugodtan fedjük le fóliával. Nem kell szorosan, csak épp ráfektetni.
A kenyér akkor jó ha a beleszúrt késre, hústűre már nem ragad a tészta.
kép és szöveg Edit Álomvilága
emtévé